Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMO region TuriecHľadať
 
 

O nás

Združenie miest a obcí - región Turiec je dobrovoľným, záujmovým, na politických stranách a hnutiach nezávislým združením miest a obcí regiónu Turiec. Hlavným cieľom združenia je najmä chrániť zákonné práva a záujmy miest a obcí, aktívne ovplyvňovať rozvoj ich samosprávnych funkcii, zjednocovať postup obcí pri vykonávaní im zverených úloh.

 

Turiec

Turiec leží v strednej až severozápadnej časti Slovenska. Na severe hraničí s Oravou, na východe s Liptovom, na juhu s Pohroním, na juhozápade s Ponitrím a na severozápade so stredným Považím. Má rozlohu 1125 km2 a vyše 105 tisíc obyvateľov. V tomto regióne sa nachádza 69 obcí, z ktorých štatút mesta majú Martin, Turčianske Teplice a Vrútky.Územie Turca sa rozprestiera v prirodzenej kotline, ktorá patrí medzi vysokopoložené kotliny Slovenska. Uzavretá je hrebeňom Malej a Veľkej Fatry, Kremnickými vrchmi, a pohorím Žiar. Os kotliny tvorí rieka Turiec s prirodzeným spádom k severu. Do Váhu sa vlieva pred jeho vtokom do Strečnianskej tiesňavy pri Vrútkach. Najvyšším miestom Turca je Veľký Kriváň s nadmorskou výškou 1709 m. Najnižšie položené miesto je pri osade Jánošíkovo na pravom brehu Váhu.

 

Región a jeho história

Archeologický výskum dokázal, že územie Turca bolo osídlené už v mladšej kamennej dobe, ktorá sa tu datuje od druhej tretiny 3. tisícročia pred Kr. Územie obýval ľud kanelovanej keramiky, ktorý svoje sídliská budoval na vyvýšených terasách Veľkej a Malej Fatry. Zaoberal sa poľnohospodárstvom, chovom dobytka a lovom zveri, o čom svedčia nálezy objavené v jaskyni Mažarná, na Vyhni a iných malých jaskyniach v Gaderskej doline.

 

Kultúra

Kultúra v Turci má bohatú tradíciu. Žili a pôsobili tu mnohí významní spisovatelia, umelci, divadelníci. Z národných pamiatok má Martin a Turiec niekoľko. Sú to Národný cintorín, Slovenské národné múzeum, Matica Slovenská. V jej obnovenej prvej budove sídli Slovenské národné literárne múzeum. Ak sa návštevníci rozhodnú pre Slovenské národné múzeum, môžu si prezrieť zbierky a exponáty v SNM - Múzeu A. Kmeťa, SNM - Etnografickom múzeu, v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch, Múzeu Martina Benku alebo Múzeu Karola Plicku v Blatnici. Okrem nich môžu návštevníci zavítať do Turčianskej galérie v Martine alebo do galérie Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka